Početna strana > Hronika > Skupština Vojvodine usvojila platformu za izradu zakona o finansiranju Vojvodine
Hronika

Skupština Vojvodine usvojila platformu za izradu zakona o finansiranju Vojvodine

PDF Štampa El. pošta
petak, 08. novembar 2013.

NOVI SAD - Poslanici Skupštine Vojvodine usvojili su večeras predloženu platforma za izradu zakona o finansiranju pokrajine, koja bi trebala da posluži kao polazna osnova za razgovore sa predstavnicima Republike u mešovitoj komisiji. Tekst platforme podržalo je 63 poslanika iz vladajuće koalicije, 20 poslanika iz redova opozicije negativno se izjasnilo o preloženom tekstu peticije, dok su dva poslanika ostala uzdržana.

Predsednik Vlade Vojvodine Bojan Pajtić izjavio je danas da je predložena platforma za izradu zakona o finansiranju pokrajine polazna osnova za razgovore sa predstavnicima Republike u mešovitoj komisiji i ocenio da je taj dokument put ka prevazilaženju tenzija koje nastaju prilikom donošenja budžeta.

Predsednik parlamenta Ištvan Pastor istakao je da Vojvodina svake godine bude uskraćena za određen iznos koji joj, prema Ustavu, pripada iz republičkog budžeta, tako da je od januara 2007. godine ta suma dostigla čak 100 milijardi dinara.

Opozicione stranke protive se usvajanju tog dokumenta.Predlog platforme za izradu zakona o finansiranju AP Vojvodine, o kojem su proteklih dana izrečeni dijametralno suprotni stavovi i ocene od predstavnika vojvođanske vlasti i opozicije, danas je pred poslanicima pokrajinske skupštine.

Dok su i jedni i drugi uglavnom saglasni o tome da je zakon o finansiranju pokrajine neophodno doneti i to što je moguće pre, pogotovo zato što su ustavni i zakonski rokovi za to odavno istekli, različita su mišljenja o načinu njegovog predlaganja i donošenja.

U platformi za izradu zakona o finansiranju APV, koju je predložila grupa poslanika vladajuće vojvođanske koalicije (DS-LSV-SVM), predlaže se, između ostalog, da neposredni porezi koji se ubiraju u Vojvodini ostaju u pokrajini.

Takođe se traži i da porez na dodatu vrednost - PDV i akcize pokrajina ubira do iznosa od sedam odsto republičkog budžeta, zagarantovanog Ustavom, dok bi ostatak bili prihodi Republike.

Te prihode prikupljala bi, kako je navedeno, posebna pokrajinska poreska administracija.

Osim pojedinačnih medijskih reagovanja predstavnika vlasti i opozicije u Vojvodini, o tom dokumentu izjašnjavali su se i članovi Odbora Skupštine Vojvodine za pitanja ustavno-pravnog položaja pokrajine, mešovitog tela u kojem su poslanici i predstavnici stručne javnosti, odnosno ugledni pravnici.

Pajtić: Platforma put ka prevazilaženju tenzija

Predsednik Vlade Vojvodine Bojan Pajtić izjavio je danas da je predložena platforma za izradu zakona o finansiranju pokrajine polazna osnova za razgovore sa predstavnicima Republike u mešovitoj komisiji i ocenio da je taj dokument put ka prevazilaženju tenzija koje nastaju prilikom donošenja budžeta.

Pajtić je, uoči sednice Skupštine Vojvodine, izjavio novinarima da je pokrajina predložila tu platformu, kao polazni osnov, a ne predlog zakona o finansiranju, kako ne bi bilo protumačeno da "dovode Vladu i Skupštinu Srbije pred svršen čin", kao i da to ne bi bilo povod za političku prepirku.

On je istakao da Srbija, ukoliko želi da bude "ozbiljna država i da postane deo EU", mora da poštuje svoj Ustav i zakone i da zakonom utvrdi finansiranje Vojvodine, jer je to i obaveza naše zemlju u procesu pridruživanja EU.

Pastor: Do zakona u okviru institucionalne saradnje

Predsednik Skupštine Vojvodine Ištvan Pastor, koji predsedava tom odboru, izjavio je da je ta platforma izuzetno značajan dokument i da znači nameru da se "u okviru institucionalne rasprave i saradnje", brzo dođe do zakona o finansiranju pokrajine, koji bi bio usvojen u Skupštini Srbije.

Pastor smatra da je to važno zato što se skoro pet godina kasni sa donošenjem tog zakona i zbog toga što se svake godine problem finansiranja pokrajine aktuelizuje prilikom donošenja budžeta i "nosi sa sobom određene tenzije".

Pastor je naveo i to da Vojvodina svake godine bude uskraćena za određen iznos koji joj, prema Ustavu, pripada iz republičkog budžeta, tako da je od januara 2007. godine ta suma dostigla čak 100 milijardi dinara.

SNS: Protivustavno preuređenje poreskog sistema Srbije

Poslanik SNS Vladimir Galić tu platformu ocenjuje kao dokument kojim se, na protivustavan i protivzakonit način želi da preuredi poreski sistem Srbije.

SNS smatra da bi zakon o finansiranju pokrajine trebalo doneti i to ranije, pogotovo što je to ustavna i zakonska obaveza, kaže Galić Tanjugu, prozivajući pokrajinsku i prethodnu republičku vlast što taj zakon nije donela, ne samo u predviđenom roku, nego i proteklih pet godina.

"Statut AP Vojvodine daje mogućnost pokrajinskoj vlasti da inicira donošenje zakona, pa zašto onda nije predložila zakon o finansiranju, nego donosi platformu, čija je sadržina protivustavna i protivzakonita", rekao je Galić, ističući u prvom redu predlog da se formira posebna pokrajinska poreska administracija, "što nije u skladu sa Ustavom republike Srbije".

"Stvara se finansijska nezavisnost AP Vojvodine"

Za SNS je sporno i to što se platformom traži da takvi pokrajinski poreski organi ubiraju poreze, direktne i indirektne, čega takođe nema u zakonima naše zemlje, napominje Galić i naglašava da PDV, "koji je osnov stabilnosti jedne države", ne može da ubira regionalni centar.

"Ako ne bismo imali centralizovan sistem PDV-a, kao što je svuda u svetu, onda taj porez ne može biti ubiran na odgovarajući i zakonit način", rekao je Galić i podsetio da je 42 odsto prošlogodišnjeg budžeta Srbije bilo popunjeno PDV-om.

"Za nas nije problem ukoliko zakon o finansiranju Vojvodine bude donet u skladu sa Ustavom i drugim zakonskim propisima, ali je problem, kao što vidimo u platformi, ako se menja način, odnosno tehnika ubiranja poreza na teritoriji Srbije i tako stvara finansijska nezavisnost AP Vojvodine", istakao je poslanik Galić.

Budakov: Platforma zadire u jedinstven poreski sistem Srbije

–Suština predložene platforme za izradu zakona o finansiranju AP Vojvodine je u tome da zadire u jedinstven poreski sistem Republike Srbije, jer predviđa formiranje posebnih poreskih organa na teritoriji pokrajine, izjavio je danas šef poslaničke grupe Socijalističke partije Srbije (SPS) u vojvođanskoj skupštini Pavle Budakov.

On je u izjavi novinarima ponovio da se poslanička grupa, koju predvodi SPS, zalaže za donošenje zakona o finansiranju pokrajine i napomenuo da bi trebalo naći prostora u poreskom sistemu Republike Srbije da bi bila osigurana ustavna obaveza o tome da sedam odsto republičkog budžeta pripada pokrajini.

“Mi smo za donošenje zakona o finansiranju AP Vojvodine, ali ne na osnovama koje nudi platforma, naglasio je Budakov uoči sednice Skupštine Vojvodine, koja razmatra dokument koji je predložila grupa poslanika vladajuće pokrajinske koalicije DS-LSV-SVM.

Ristivojević: Zakon o finansiranju Vojvodine nije neophodan

–Poslanik Demokratske stranke Srbije u Skupštini Vojvodine Branislav Ristivojević izjavio je danas da zakon o finansiranju pokrajine nije neophodan jer, kako je rekao, da je potreban onda bi ga pokrajinska vlast tražila još pre šest ili sedam godina.

“Pitanje finansiranja pokrajine je sekundarno, izvedeno, ocenio je on u izjavi novinarima i upitao kako nije bilo problema sa finansiranjem pokrajine kada je republičku vlast imala Demokratska stranka Srbije, odnosno kada je premijer bio Vojislav Koštunica.

Ristivojević smatra da je platforma za izradu zakona o finansiranju pokrajine neustavan dokument jer je, prema Ustavu, Republika Srbija ovlašćena da uredi poreski sistem i ne mogu se stvarati posebni poreski sistemi i stvarati posebne poreske uprave, kao što je predloženo tom platformom.

“Nije stvar u tome kako bi trebalo urediti finansiranje pokrajine nego kako urediti sadašnju pokrajinsku vlast, koja gura pokrajinu u neustavnost, rekao je Ristivojević u Skupštini Vojvodine.

Santovac: Platforma znači uzurpiranje nadležnosti Republike

Šef poslaničke grupe SRS u Skupštini Vojvodine Saša Santovac ocenio je danas da je platforma za izradu zakona o finansiranju pokrajine protivustavna i da znači "uzurpaciju nadležnosti Republike Srbije".

"Srbija ima jedinstven poreski sistem, tako da rešenja koja se nude platformom mogu da izazovu problem u ispunjavanju ustavnih i zakonskih nadležnosti republike, kao što su finansiranje vojske, policije, isplata penzija i druge", rekao je Santovac novinarima u pokrajinskoj skupštini.

On je napomenuo da se radikali zalažu za to da bude donet zakon o finansiranju Vojvodine, kojim će jasno biti propisano da po Ustavu sedam odsto republičkog budžeta pripada pokrajini, a “ne da dođe do fiskalnog osamostaljenja Vojvodine, što je sigurno moguće predlogom ove platforme”.

Egereši: Platforma nije separatistička i nepotrebna

Šef poslaničke grupe Saveza vojvođanskih Mađara u Skupštini Vojvodine (SVM) Šandor Egereši ocenio je danas da Predlog platforme za izradu zakona o finansiranju Vojvodine nije separatistički akt i osudio navode opozicije da je taj dokument "nebitan".

Egereši je tokom rasprave rekao da ne vidi da u Beogradu ima dovoljno političkog sluha da zakon o finansiranju Vojvodine bude konačno donet i da se reši problem Pokrajine i njenih sedam odsto prihoda iz budžeta garantovanih Ustavom.

On je dodao da u usvajanju Platforme vidi dobru nameru Skupštine Vojvodine da podstakne državne organe na aktiviranje mešovite radne grupe za izradu zakona.

Bogaroški: Vojvodina sedam godina u "neustavnom stanju"

Vojvodina je sedam godina u "neustavnom stanju" jer nema zakonskog osnova za njeno finansiranje, izjavio je šef poslaničke grupe LSV u pokrajinskoj skupštini Branislav Bogaroški.

On je istakao da je, zbog nepoštovanja odgovarajuće ustavne odredbe, pokrajini u poslednjih sedam godina uskraćeno više od milijardu evra budžetskih sredstava.

Platforma za izradu zakona o finansiranju AP Vojvodine je prvi konkretan korak ka prevazilaženju tog problema, rekao je Bogaroški i napomenuo da bi se, nakon usvajanja takvog zakona, moglo razgovarati i o tom, i o drugim ustavnim rešenjima koja se odnose na pokrajinu.

On je podsetio da se LSV zalaže da pokrajina ima zakonodavnu, izvršnu i sudsku vlast, izvorne prihode i imovinu i naglasio da “bez zakonodavne vlasti nema ni prihoda, ni imovine ni funkcionisanja AP Vojvodine”.

(RTV-Beta-Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner